Genel

ABD Türkiye’ye Ekonomik Ambargo Uygular Mı?

ABD ile Türkiye arasında yaşanan birçok sorun olduğu biliniyor. Bunlardan biri de son açıklama ile gündeme gelen ABD’nin ekonomik yaptırımları tehdidi oldu. Peki Amerika Birleşik Devletleri Türkiye’ye gerçek manada ekonomik ambargo yaptırımı uygular mı? Bu uygulanırsa, hangi alanlarda ve konularda ekonomik yaptırım uygulanır? Daha önce Kıbrıs Barış Harekatı sırasında ABD tarafından Türkiye’ye ekonomik kısıtlamalar getirilmiş ve ülkemiz gerçekten zor günler geçirmişti. Ekonomik ticari kısıtlamanın getireceği zararlar ve ülkemizde yol açacağı zincirleme sorunlara bir göz atalım.

ABD Ekonomik Ambargo Uygularsa Ne Olur?

ABD tarafından Türkiye’ye uygulanacak bir ekonomik yaptırım sonrası Dolar ve Euro’nun ani bir sıçrama yaşayacağını ifade edebiliriz. İnsanlar daha güvenli diyerek dövize hücum edecek ve piyasada dolar azlığı söz konusu olacaktır. Bu da TL’nin değer kaybetmesi anlamına gelecektir. Bu sadece etki unsurlarından sadece bir tanesi olacaktır.

Bunun yanında özellikle Türkiye için hayati öneme sahip olan Petrol, doğalgaz, silah sanayi için gerekli hammaddeler, teknolojik ürünler, yedek parçalar ve akla gelebilecek her türlü ithalata ürününün temini sorunlu olmaya başlayacaktır. Şimdi birçok kişinin aklındaki soru şudur; Biz ABD’den önemli bir ürün satın almadığımız halde ekonomik ambargo neden bizi çok etkilesin?

Bu soruya şöyle cevap verelim; ABD her ne kadar tek başına ambargo kararı aldıysa ve bunu ABD senatosunda geçirdiyse de yine de ABD ile eş güdüm siyaset yapan tüm ülkelerin de uyması beklenen bir karar olacak ki bu ülkelerin başında İngiltere, İsrail, İtalya, Fransa gelmektedir. Hatta PETROL üreticileri olan OPEC ülkeleri de bu karar uyarsa o zaman Türkiye’ye gelmesi beklenen petrol sevkiyatlarında bile sorunla başlayabilir.

Ekonomik Ambargo Uygulanırsa Kriz Çıkar Mı?

ABD ve Türkiye birer NATO ülkesi ve ekonomik yaptırımların çıkacağını düşünmüyoruz; ama çıkarsa da bundan sadece Türkiye değil ABD ve ve diğer ülkeler de zarar görecektir. Yaptırım sonrası ekonomik kriz çıkar mı sorusuna ise çıkar diyemeyiz. Çünkü, Türkiye’nin temel hammadde sorunu yoktur. Her türlü gıdayı tedarik etme gibi bir avantajı var. Özellikle alternatif ülkelerden )Çin Özellikle) ihtiyaçlarını her zaman karşılayabilir. Henüz çok yeni olan yaptırım haberinin ne olacağı ve gelecekte ne gibi sorunlara yol açacağına birlikte bakabiliriz. Görüşlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz.

1 YORUM

1 Yorum

  1. Hasan

    26 Temmuz 2018 at 18:57

    Türkiye çok güçlü bir ülke kesinlikle uygulamayamaz. Kendi silahlarımızı uçaklarımızı, uzay gemimizi bile yapmaya başladık. Boşversin ABD bu ayakları

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

Yukarı