Faizsiz Krediler

Esnaf Kefalet Kredisi Verilmeye Başladı Mı

Esnaf Kefalet Kredisi; Büyük, küçük ve orta seviyedeki işletmelerin döner sermayelerini karşılamaları, gerekli madde alımlarını sağlamaları ve işletmelerinin gerekli ihtiyaçlarını karşılamaları için düzenlenen devlet tarafından da desteklenen ve esnaf kefalet kooperatifleri tarafından verilen krediye Esnaf Kefalet Kredisi denilmektedir. Kredi limit bakımından düşük miktarda başlayıp esnafın kullanmak istediği yüksek meblağa göre artmaktadır. Esnaf Kefalet Kredisi nedir? Kullanım şartları nelerdir?

İstenilen belgeler nelerdir? Konusunda esnafların çoğu tarafından araştırılmaktadır. Esnafların kullanımı ve ihtiyaçlarını gidermeleri için verilen esnaf kefalet kredisi son dönemde verilmesinin durdurulduğu yönde haberler geçmektedir. Peki, verilmekte olan esnaf kefalet kredisi neden durduruldu?  Konu ile ilgili bilgiler ve detaylar makalemizde yer almaktadır.

esnaf kefalet kredisi

Esnaf Kefalet Kredisi Nerelerden Temin Edilir?

Esnaf Kefalet Kredisini; Halk bankası esnaf kredisi, Ziraat Bankası esnafı koruma ve geliştirme kredisi, ve Vakıfbank esnaf kredisi vermektedir. Fakat banka ile uğraşmak istemeyen esnaflar ikamet ettikleri il ya da ilçede kurulan Esnaf Kefalet Kooperatiflerine kredi başvurusu yaparak kredi alma hakkına sahiptirler.

 Esnaf Kefalet Kredisi Alım Şartları

Esnaf Kefalet Kredisi; küçük hacimli şirketin bünyesini geliştirip orta seviye bir işletme haline gelebilmesi, orta ve büyük işletmelerin de hacimlerini genişletip, döner sermayelerini karşılama amacıyla kurulan bir kooperatiftir. Esnaf Kefalet Kredisi kullanmak isteyen bir esnafın hâlihazırda aranılan ilk şartı ikamet ettiği ilde ya da ilçede kurulmuş olan esnaf kefalet kooperatiflerine üye olması gerekmektedir.

Bu kriterin dışında esnaftan istenilen şartlar şunlardır;

 • Kredi alacak esnafın sicili temiz olması gerekmektedir. Sicilinde problem olan kişi esnaf belgesi, ustalık belgesi gibi gerekli belgelere sahip olsa da krediden faydalanamaz.
 • Esnaf ve sanatkâr olduğuna dair sicil kaydı olmalı.

Esnaf Kredi Kooperatifine üye olmak dışında esnaf, herhangi bir kurum, kuruluş ya da derneğe üye olmaması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan esnaf, Esnaf Kefalet Kredisine Başvuru yapabilmektedir. Esnaf tarafından yapılan başvuru yetkili kişi tarafından değerlendirilip krediyi kullanıp kullanamayacağı esnafa bildirilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Belgeler

 • Kimlik fotokopisi / aslı ( 3 adet )
 • İkametgâh
 • Adli sicil kaydı
 • 4 adet fotoğraf
 • Şoför ise ticari araç ruhsatı
 • Son dönem maaşla ilgili hesap özeti

Son dönemde kooperatifler istenilen belgelerin dışında 3 tane de kefil istemektedir. Şayet kooperatif yerine bankadan esnaf kredisi kullanmak isterseniz o zaman banka da sizden şahsınıza ait bir mal varlığınıza ipotek koyacaktır.

Bazı illerimizin Esnaf Kefalet Kooperatifleri kredi vermeyi durdurma kararı almıştır. Esnaf Kefalet Kooperatifi tarafından esnafları desteklemek için verilen kredi son dönemde kredinin durdurulması için karar alınmıştır. Peki, Esnaf Kefalet Kredisi Neden Durdurulmuştur? İşte esnafların en fazla araştırdıkları konu hakkında detaylar.

Esnaf Kefalet Kredisi Neden Durduruldu?

Bazı il ve ilçelerimizde Esnaf Kefalet Kooperatifleri kredi vermeyi durdurma kararı almıştır. Kredi vermeyi bırakan illerimizden bir tanesi de Akşehir Esnaf Kefalet Kooperatifi dir. Kooperatif, bir süreliğine yeni  kredi başvuru alımlarını plasman eksikliğinden dolayı bir süreliğine kredi taleplerinin durdurulduğunu , fakat yılbaşından sonra bu durumun yeniden değerlendirileceği kooperatif başkanı tarafından yazılı açıklama ile esnaflara bildirildi.

 

2 YORUMLAR

2 Yorumlar

 1. Şerife Doğan

  7 Mart 2019 at 23:19

  esime yardim etmek istiyorum evden ek is yapmak istiyorum. lutfen donus yaparmisiniz. sizler tek istanbuldamisiniz yoksa izmirdede kolunuz varmidir

 2. Ilayda

  5 Temmuz 2020 at 23:55

  Bende evde paketleme işi istiyorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

Yukarı