Ekonomi

PTT Asker Yol parası Sorgulama 2021

Türkiye Cumhuriyeti’nde her erkek bireyin 20 yaşından gün alması ile beraber zorunlu askerlik görev yapması gerekmektedir. Askerlik görevinin çıktığı yere gidebilmek için Osmanlı’dan bu yana askerlere yol parası adı altında bir iaşe ödemesi yapılmaktadır. Bu yazımızda askerlik yol ücretleri hesaplama, PTT asker yol parası sorgulama 2021, uçak parası, otobüs parası ne kadar olur, hangi illerde ki askerlere yol parası verilir soruları yanıtlarken, aynı zamanda terhis olan askerlere yolluk yani yol parası, otobüs bileti ücreti verilir mi verilmez mi bunların sizin için araştırdık ve yazdık.

Askerlik yol parası nasıl alınır?

19 yaşını tamamlayan ve 20’den gün olan kişiler celp şeklinde askere çağrılır. Celp döneminde askerin acemilik birliği belli olduktan sonra kişi artık askere gitmek için hazırlıklarını tamamlamış olması gerekmektedir. Devlet önceden askeri katılım sadece olan erlerin nasıl ulaşım sağlayacağını ve yol paralarını nasıl verileceğine dair bilgi verirken son yıllarda artık ulaşım imkanlarının gelişmesi ile beraber artık acemi birliği’ne gitmek isteyenlere devlet müdahale etmeyip herkes kendi birliğine ya da acemi birliği’ne ulaşım sağlayabilmektedir.

Devlet acemi birliği’ne gitmek isteyenler için PTT aracılığıyla askerlik yol parası yatırmaktadır. Bunun için herhangi bir yere başvuru yapılması ya da bir belge hazırlanmasına gerek yoktur. Otomatik olarak askerin t.c. numarasına PTT hesabına yatırılmaktadır.  Bu parayı çekebilmek için sadece herhangi bir PTT şubesine giderek başvuru yapmak yeterli olacaktır.

PTT Asker Yol parası Sorgulama 2021

Askerlik yol tutarı hesaplama

Askere gidecek olan er düzeyinde askerlere yol parası verilir.
Askerlik yol parası hesaplama oldukça basittir; sıfır kilometre ile 600 kilometre arası için iaşe bedeli günlük olarak 20 TL olarak yatırılır. 600 kilometre ile 1200 kilometre arasındaki iaşe bedeli 40 TL olarak yatırılır. 1800 kilometreye kadar olan iaşe bedeli içinde 60 TL para yatırılır.

Askerlik tren biletleri hesaplama

Bundan 10 sene öncesine kadar askerlik yol parası sadece tren seferleri tren bileti ücretlerini göre hesaplanırdı. Örneğin İzmir’den Diyarbakır’a gidecek olan 1 asker için tren bileti ne kadarsa standart olarak PTT hesabına da bu miktar yatırılmaktaydı. Ama tren seferlerinin çok uzun sürmesi ve istenilen zamanda ulaşımının imkanı verilmemesi nedeniyle artık Türk silahlı kuvvetleri ve İçişleri bakanlığı bir karar alarak askerlerin sadece tren değil aynı zamanda uçak- otobüs bileti de tahsil etmeye başladı.

Askerlik yol ücreti nereye yatar?

Yol ve iaşe ücretleri tek kurum olan PTT ye yatmaktadır. Askerlik yol parası alabilmek için herhangi bir PTT şubesine giderek sadece kimlik belgenizi ibraz etmeniz yetecektir. Hesabınıza t.c. kimlik numarası hesabınıza yatan parayı elden kesintisiz bir şekilde hemen alabilirsiniz.

Askerlik yol parası hangi illere ve kimlere Verilir?

Askerlik yol parası acemi birliği’ne katılan ve oradan usta birliğine intikal eden tüm elleri verilmektedir. Daha önce yol parası verilmezken artık teknik sorunlara da yol parası verildiğini öğrendik. Bu konuda yeni bağlı olduğunuz birlikten en net bilgi alabilirsiniz. Sizler için özellikle Doğu Anadolu bölgesinde askerlik yapanlara teyyare bileti verildiğini belirtmek isteriz. Teyyare bileti verilen iller şunlardır; Van, Ağrı, Ardahan, Şırnak, Muş, Siirt, Bingöl, Batman, Bitlis, Hakkari, Iğdır, Kars ve Erzurum illeridir.

Terhis olan askere yol parası verilir mi?

Terhis olmak askerliğin bitmesi anlamına gelmektedir. Önceki yıllarda aslında terhis olanlara yol parası verilmiyordu, sadece yol izni veriliyordu. Son dönemlerde özellikle maddi durumu kötü olan askerlere yönelik yapılacak başvuru sonrası terhis için bir ücret ödemesi yapılacağına dair bilgiler vardır. Ama bundan 5 yıl öncesine kadar yol parası olarak hiç uçak bileti ya da tren bileti verilmiyordu. Birlik komutanının ya da alay komutanının vereceği destekle terhisten sonra yol parası alınabileceğini düşünüyoruz.

YORUM YAPIN

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

Yukarı